Zawory i ich funkcje

Zawory i ich funkcje

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo zaworów, które pełnią bardzo różne funkcje. Dzielą się one często na wiele kategorii i podkategorii, dlatego też ktoś, kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego, nieraz może zagubić się w ich różnorodnych nazewnictwach. Aby to wszystko jakoś uporządkować poniżej przedstawiamy podział zaworów ze względu na ich funkcje, jakie pełnią w zamkniętych układach.

Zawory bezpieczeństwa

To niezbędny element każdej większej, jak i mniejszej instalacji. Zawory bezpieczeństwa można porównać do strażników, którzy stoją na straży odpowiedniej wysokości ciśnienia. Na bieżąco reagują na jego zmiany, a wszystko to odbywa się bez pomocy systemów, czy też człowieka. Jeżeli ciśnienie w danej instalacji przekroczy wyznaczone normy, wtedy zawory bezpieczeństwa samoistnie otwierają się i w ten sposób je normują. Właśnie dlatego tak ważne jest, by były one starannie dobierane do konkretnej instalacji. Aby to zrobić, eksperci muszą na podstawie odpowiednich pomiarów określić granicę poziomu ciśnienia, która nie może być przekroczona. Dopiero na podstawie takich danych dobiera się odpowiednie zawory bezpieczeństwa, ich wielkość, typ oraz materiał, z którego są wykonane.

Zawory zaporowe

Jest to taki typ zaworów, które, jak ich nazwa na to wskazuje, służą do zamykania przepływu mediów w instalacji, jak i do jego otwierania. Wykorzystywane są one zarówno w większych zakładach, jak i w naszych domach. Podobnie jak w poprzednim podpunkcie, tak tutaj istnieje wiele odmian zaworów zaporowych, ich kształtów i rozmiarów. Wybiera się je ze względu na średnicę kanałów przepływowych, ciśnienie jakie w nich jest oraz rodzaj substancji, które przez nie przepływają. Na rynku można również znaleźć takie zawory zaporowe, które mają dodatkowe funkcje. Przykładowo mogą one zapobiegać tak zwanym przepływom zwrotnym.

Zawory regulacyjne

Jak sama nazwa na to wskazuje, służą one do regulowania szybkości przepływu różnych mediów, jak i ich ilości. Wszelkie zawory regulacyjne występują wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z różnego rodzaju instalacjami. Montowane są one w większych zakładach, budynkach, jak i w prywatnych domach jednorodzinnych. Jest to spore udogodnienie dla osób, które lubią mieć pełną kontrolę, np. nad przepływem ilości wody, czy też innych substancji.

Zawory rozdzielające

Ten rodzaj zaworów ma zazwyczaj skomplikowaną budowę, w przeciwieństwie do tych przedstawionych powyżej. W zależności od tego, jak się nimi steruje, można rozróżnić je na zawory rozdzielające pneumatyczne, mechaniczne, ręczne oraz elektryczne. Dzięki temu osoby nimi zainteresowane mogą wybrać odpowiedni ich typ, który uznają za najbardziej adekwatny do konkretnej instalacji. Za co zatem odpowiada ten typ zaworów? Mianowicie za zmianę przepływu substancji, które znajdują się w zamkniętej instalacji.

Jak widać powyżej, jest całe mnóstwo zaworów, ich rodzajów, jak i kategorii. Często tylko i wyłącznie specjaliści są w stanie dobrać odpowiednie ich rodzaje do danej instalacji, co wcale nie należy do najprostszych zadać. Złe dobranie zaworu może skutkować uszkodzeniem całego układu bądź też jego konkretnego elementu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *